Czyszczenie i kształtowanie powierzchni wymaga zastosowania odpowiednich metod. Która z nich jest najskuteczniejsza? Co można piaskować? Jakie zastosowanie ma obróbka strumieniowo-ścierna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.


Tradycyjne piaskowanie a piaskowanie szkłem

Piaskowanie to mechaniczna metoda obróbki powierzchni. Wykorzystywana jest do czyszczenia i kształtowania wierzchniej warstwy przedmiotów i elementów konstrukcyjnych. Dawniej podczas piaskowania korzystano z piasku kwarcowego, który był podawany na powierzchnię wraz ze strumieniem sprężonego powietrza. Dziś jest to zakazane ze względu na ulatniające się podczas tego procesu związki lotnego krzemu. Są one niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Dlatego obróbka strumieniowo-ścierna wykorzystująca piasek musi być przeprowadzona z użyciem strumienia wody. Co ważne pojawiły się także alternatywne ścierniwa.

Czym piaskować? Doskonałym wyborem jest granulat szklany. W odróżnieniu od piasku jest on ekologiczny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Co ważne w przypadku większych elementów ścierniwo szklane może być wykorzystywane również na otwartej przestrzeni. Granulat szklany wyróżniają także doskonałe właściwości techniczne. Szkiełkowanie, czyli piaskowanie szkłem

pozwala na uzyskanie gładkiej i estetycznej powierzchni. Nie tylko ją oczyszcza i kształtuje, ale także zmniejsza podatność na zabrudzenia i poprawia właściwości mechaniczne. To uniwersalne rozwiązanie, gwarantujące doskonałe efekty końcowe.

Jak się piaskuje przy pomocy granulatu szklanego? Po odpowiednim przygotowaniu elementu należy umieścić go w zamkniętej kabinie lub przestrzeni otwartej. Następnie podajemy ścierniwo w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy tzw. AQUABLASTING. Szkło zaczyna uderzać w obrabiany element skutecznie oczyszczając jego powierzchnię.

Co można piaskować szkłem?

Wiesz już, jakie ścierniwo do piaskowania wybrać. Teraz skupimy się na tym, kiedy warto używać granulatu szklanego. To materiał, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba oczyścić lub ukształtować powierzchnię. Przy jego pomocy można obrabiać produkty ze stali nierdzewnej, aluminium, drewna, kamienia, betonu, tworzywa sztucznego czy szkła.

Zastosowanie obróbki strumieniowo-ściernej

Piaskowanie szkłem ma bardzo szerokie zastosowanie. Granulat szklany wykorzystywany jest:

  • w branży motoryzacyjnej do czyszczenia m.in. silnika, felg czy bębnów hamulcowych,
  • w przemyśle produkcyjnym maszyn do kształtowania detali i surowych powierzchni,
  • w odlewniach,
  • w hutach szkła,
  • w przemyśle tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych,
  • do czyszczenia elewacji,
  • do oczyszczania form/okładzin szybko ulegających zanieczyszczeniu,
  • do renowacji zabytków,
  • do przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie,
  • do czyszczenia konstrukcji stalowych.

To jednak nie wszystkie możliwości ścierniwa Blast Grit. Jako producent granulatu szklanego możemy zagwarantować, że pozwala on na znacznie więcej! Postaw na granulat szklany Blast Grit! To najlepsza metoda delikatnego czyszczenia powierzchni!