Proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza. Efekt jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień. Obróbka strumieniowa bądź strumieniowo-ścierna, zwana potocznie szkiełkowaniem, piaskowaniem, śrutowaniem czy sodowaniem jest rodzajem obróbki powierzchniowej. W tym wypadku wykorzystywany jest do niej granulat szklany Blast Grit. Efekty zastosowania obróbki strumieniowo-ściernej zależą m.in. od rodzaju wykorzystanego ścierniwa i rodzaju czyszczonego materiału. Niekiedy piaskowanie szkłem wypiera wcześniejsze metody oczyszczania powierzchni z użyciem korundu zwykłego lub elektrokorundu szlachetnego - ścierniw, które są jednocześnie twarde i kruche co powoduje ich szybkie zużycie. Potocznie piaskowanie, czyli obróbkę strumieniowo-ścierną stosuje się m.in. w celu przygotowania danej powierzchni do malowania, ale też do usuwania zabrudzeń czy powłok lakierniczych. Możliwe jest również szkiełkowaniem z inhibitorem rdzy przygotowując do dalszej obróbki antykorozyjnej. Z efektów obróbki strumieniowej chętnie korzysta się w różnych branżach, np. w sektorze spożywczym (zbiorniki, linie produkcyjne), gdyż obróbka strumieniowa przyczynia się również do zredukowania ryzyka wzrostu bakterii

Blast Grit, granulat do szkiełkowania o unikalnych walorach, znajduje zastosowanie m.in. w procesach medycznych, takich jak przygotowanie odlewów narzędzi lekarskich czy jako materiał do oczyszczania protez dentystycznych. Czyszczenie granulatem szklanym jest wykorzystywane także wielu innych, prostszych pracach jak matowienie powierzchni pod malowanie czy satynowanie konstrukcji w celu usunięcia przebarwień spawalniczych.

Matowienie szkła ma na celu nadanie mu walorów dekoracyjnych, a wykorzystanie naszego granulatu szklanego pozwala uzyskiwać świetne, powtarzalne efekty przy zdobieniu szkła. Szkło poddane matowieniu może być dalej zdobione np. poprzez malowanie czy natrysk. Wykorzystanie granulatu Blast Grit pozwala uzyskać pożądaną chropowatość poprzez tworzenie na jego powierzchni mikrowgłębień.

Masz pytania? Zadzwoń!

Kontakt