Wiele obiektów i elementów wymaga czyszczenia przy pomocy obróbki strumieniowo-ściernej. Ścierniwem może być np. soda. Odkryj: co to jest sodowanie i na czym polega. Przedstawimy Ci także jej zastosowanie oraz zalety i wady. Na koniec natomiast poznasz ciekawą alternatywę dla sodowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!


Sodowanie – najważniejsze informacje o ścierniwie

Sodowanie do obróbki strumieniowo-ściernej wykorzystuje sodę, a dokładnie wodorowęglan sodu (Sodium Bicarbonate) – NaHCO3. To nieszkodliwe, naturalne i delikatne ścierniwo, przy pomocy którego można oczyścić powierzchnię bez jej uszkodzenia. Ponadto soda jest w 100% rozpuszczalna w wodzie, wykazuje więc właściwości biodegradowalne, a jednocześnie jest bezpieczna dla środowiska i człowieka.

Na czym polega sodowanie?

Odpowiadając na pytanie: sodowanie – na czym polega, warto zacząć od informacji, że do obróbki używa się specjalnych maszyn do sodowania tzw. sodowarek lub konstrukcji z wyrzutem strumienia powietrza wraz ze ścierniwem. Soda na powierzchnię aplikowana jest metodą natrysku. Może to zostać przeprowadzone na sucho lub na mokro w strumieniu wody. Ponadto czyszczenie metodą sodowania wykorzystuje ścierniwa o różnej granulacji.

Zastosowanie sodowania

Wiesz już: sodowanie – co to jest i na czym polega, pora przejść do zastosowania. Piaskowanie sodą najczęściej wykorzystywane jest do czyszczenia zabrudzeń i powłok lakierniczych. Znalazło zastosowanie także w renowacji zabytkowych samochodów, drewnianych kościołów czy innych delikatnych powierzchni. Ponadto ze względu na swoją biodegradowalność i nieszkodliwość często używana jest w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Do niedawna sodowanie wykorzystywane było także do renowacji budynków czy do usuwania graffiti.

Zalety i wady sodowania

Soda do sodowania pozwala usunąć uporczywe zabrudzenia w sposób w pełni bezpieczny dla obrabianej powierzchni. Nie trzeba zatem martwić się o nieregularną strukturę wierzchniej warstwy obiektu. Soda pozwala jednak nie tylko usunąć brud, ale także przygotowuje powierzchnię pod malowanie. Co ważne jest ścierniwem w pełni ekologicznym, które jest bezpieczne dla środowiska. Nie ma także ograniczeń temperaturowych, w których można ją wykorzystywać.

Warto jednak zaznaczyć, że sodowanie może być uciążliwe. Sodę oczyszczoną ciężko usunąć ze szczelin zwłaszcza przy wykorzystaniu strumienia czystego powietrza. Zapycha ona otwory, a pozbycie się jej może zająć naprawdę dużo czasu. Do jej wad zaliczyć można także dość wysoką cenę.

Alternatywna bezpieczna dla środowiska metoda

Wiedząc, na czym polega sodowanie i jakie jego wady, można zacząć zastanawiać się, czy istnieje inne ekologiczne ścierniwo umożliwiające czyszczenie i kształtowanie powierzchni. Jaką metodę czyszczenia wybrać? Na szczególną uwagę zasługuje granulat szklany do szkiełkowania. To ścierniwo bezpieczne i ekologiczne, które doskonale sprawdza się do satynowania, ujednolicania oraz wybłyszczania powierzchni. Co ważne granulat szklany może oczyszczać aluminium, stal nierdzewną, szkło, drewno czy beton. Dzięki temu to niezwykle uniwersalny produkt, który wykorzystywany jest do czyszczenia elewacji oraz elementów samochodów np. felg, silnika czy zacisków hamulcowych. Ponadto jako producent granulatu szklanego oferujemy różną granulację naszego ścierniwa. Dzięki temu z łatwością dostosujesz produkt do własnych potrzeb.