Szkiełkowanie to metoda obróbki stosowana niezwykle często. Nic w tym dziwnego, w końcu dzięki niej można uzyskać czystą i gładką powierzchnię. Co to jest szkiełkowanie? Jakie ma zastosowanie i zalety? Ile kosztuje szkiełkowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.


Co to jest szkiełkowanie?

Szkiełkowanie to bardzo precyzyjna obróbka strumieniowo-ścierna, która umożliwia czyszczenie i wygładzenie powierzchni. Przy jej pomocy można uzyskać wyjątkowo estetyczne wykończenie. Jej efektem jest naturalny połysk i satynowa gładkość, która sprawia, że obrabiany produkt wygląda jak nowy. Materiałem wykorzystywanym do szkiełkowania są drobne kulki szklane lub granulat szklany. To dzięki nim możliwe jest delikatne i niezwykle precyzyjne czyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń, uszkodzeń i przebarwień pospawowych. Jednocześnie cały proces nie powoduje ścierania erozyjnego.

Jak szkiełkowanie wygląda w praktyce?

Zastanawiasz się: szkiełkowanie – na czym polega? To proces, któremu warto przyjrzeć się z bliska. Na początku należy w odpowiedni sposób przygotować detal, który następnie umieszczany jest w zamkniętej kabinie. To tam sprężone powietrze ze ścierniwem zaczyna działać na obrabianą powierzchnię. To niezwykle bezpieczny i ekologiczny proces, dlatego w przypadku większych elementów lub pojazdów można wykorzystywać go także na otwartej przestrzeni.

Kiedy stosować szkiełkowanie?

Wiesz już co to szkiełkowanie, więc możemy przejść do jego zastosowania. Granulat szklany wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest czyszczenie zanieczyszczeń i usuwanie uszkodzeń z powierzchni. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie gładkiej i estetycznej warstwy zewnętrznej. To jednak nie wszystko! Szkiełkowanie zmniejsza podatność na zabrudzenia, poprawia właściwości mechaniczne i sprawia, że łatwiej jest pokryć powierzchnię niklem galwanicznym czy farbą. Dlatego jest szeroko wykorzystywane w wielu branżach.

Szkiełkowanie pozwala na precyzyjną renowację detali, dlatego niezwykle często wykorzystywane jest w branży motoryzacyjnej, w ramach której oczyszcza się elementy silnika, felgi czy np. bębny hamulcowe. Ten typ obróbki strumieniowo-ściernej ma także zastosowanie w przemyśle produkcyjnym maszyn, w którym istotne jest kształtowanie surowych powierzchni oraz części delikatnych. Często wykonuje się również czyszczenie elewacji granulatem szklanym. Warto podkreślić także, że zdecydować można się na:

Szkiełkowanie Piaskowanie Sodowanie

Jakie są zalety szkiełkowania?

Szkiełkowanie to nie jedyny proces technologiczny, skupiony na oczyszczaniu i kształtowaniu powierzchni. Ma jednak zalety, których nie ma ani piaskowanie, ani sodowanie.

Wiedząc, na czym polega szkiełkowanie, jasno można dostrzec, że to bezpieczna i skuteczna metoda. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku piaskowania, które jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka (piasek można wykorzystywać tylko ze strumieniem wody, która zatrzymuje związki lotnego krzemu). Ponadto, w przeciwieństwie do szkiełkowania mikrokulką, pozostawia chropowatą, a nie gładką powierzchnię.

Sodowanie to metoda obróbki wykorzystująca sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu – NaHCO3). Ścierniwo to po wykonanej pracy osadza się jednak na powierzchni lub w szczelinach i trudniej je usunąć. Dlatego znacznie częściej wykorzystywane jest szkiełkowanie, które w zależności od tego, jakiego rozmiaru ścierniwa użyjemy, pozostawia detale równie czyste i gładkie.

Należy podkreślić, że metoda obróbki wykorzystująca granulat szklany jest niezwykle atrakcyjna cenowo. Otrzymana jakość jest warta poniesionych kosztów.

Postaw na najlepsze ścierniwo

Jako producent granulatu szklanego doskonale wiemy, jak ważne dla naszych klientów jest dokładne oczyszczenie i kształtowanie powierzchni. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz wyjątkowe ścierniwo do obróbki strumieniowo-ściernej. Granulat szklany Blast Grit to produkt skuteczny, który wyróżnia się doskonałą powtarzalnością. To jednak nie wszystkie jego zalety. Granulat szklany jest ekologiczny, w pełni bezpieczny oraz co równie ważne może być wykorzystywany na zewnątrz w przypadku dużych konstrukcji czy powierzchni. To ścierniwo, które warto wybrać!