Obróbka strumieniowo-ścierna ma zastosowanie w wielu branżach. Jakiego ścierniwa użyć, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Czy mączka szklana jest dobrym wyborem? Jakie jest jej zastosowanie i właściwości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule! Przyjrzymy się bliżej mączce szklanej, omówimy jej zalety i wady, a na koniec, pokażemy alternatywne ścierniwo, które może okazać się jeszcze bardziej efektywne. Zapraszamy do lektury!


Mączka szklana – definicja i właściwości

Mączka szklana (inaczej piasek szklany) to produkt, który powstaje w wyniku mielenia szkła. Jest to drobno zmielony materiał, który ma szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu.

Jednym z głównych atutów mączki szklanej do piaskowania jest jej twardość, która wynosi 5-6 na skali Mohsa. Wyróżnia ją także bardzo drobna granulacja, dzięki której możliwa jest obróbka delikatnych powierzchni. Poza tym charakteryzuje się zdolnością do czyszczenia, polerowania oraz odtłuszczania powierzchni.

Zastosowanie mączki szklanej w obróbce strumieniowo-ściernej

Jednym z głównych zastosowań mączki szklanej jest obróbka strumieniowo-ścierna. Dzięki właściwościom czyszczącym i ściernym ścierniwo to doskonale sprawdza się w procesie piaskowania kruchych i delikatnych elementów. Umożliwia usunięcie rdzy, farby czy tłuszczu z powierzchni metalowych, szklanych czy drewnianych. To jednak nie jedyne zastosowanie mączki szklanej. Może być też używana jako wypełniacz lub pełnić rolę izolatora w materiałach i wyrobach chemicznych, a także odpowiadać za absorpcję substancji, gazów i cieczy. Świetnie sprawdzi się również do produkcji ceramiki, znacznie obniżając temperaturę wypału materiału.

Zalety i wady mączki szklanej

Jedną z największych zalet mączki szklanej do szkiełkowania jest jej wysoka twardość. Sprawia to, że może być wykorzystywana w procesach czyszczenia i polerowania różnego rodzaju powierzchni – od metalu, poprzez drewno, aż po tworzywa sztuczne. Drobne ziarna mączki szklanej skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając powierzchnię gładką i czystą. To czyni ją niezwykle uniwersalnym i wszechstronnym środkiem ściernym.

Mimo tych niewątpliwych zalet mąka szklana ma też pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, ze względu na bardzo drobne ziarna, przy pracy z wykorzystaniem mączki szklanej zawsze należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak maska przeciwpyłowa i okulary ochronne.

Należy również pamiętać, że pomimo swojej skuteczności, mąka szklana może nie być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich zastosowań. Istnieją alternatywne środki ścierne, które mogą okazać się bardziej odpowiednie w zależności od specyfiki danego procesu. W dalszej części artykułu przedstawimy jedną z takich alternatyw.

Mączka szklana – czy warto?

Z mąki szklane warto skorzystać przy oczyszczaniu delikatnych i kruchych elementów lub jako wypełniacz w procesach wypału ceramiki. Niemniej jednak warto również zwrócić uwagę na alternatywne produkty, takie jak granulat szklany od producenta Blast Grit. To produkt, który charakteryzuje się podobnymi właściwościami co mączka szklana, jednak jego większa granulacja sprawia, że jest on wygodniejszy w użyciu. Zastosowanie granulatu szklanego w procesie obróbki strumieniowo-ściernej gwarantuje doskonałe efekty, a przy tym jest alternatywą ekologiczną i bezpieczną dla zdrowia. Dlatego jako producent granulatu szklanego polecamy nasz produkt! Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści wyjaśnią Ci, czemu warto zainwestować w granulat szklany i doradzą odpowiednią granulację ścierniwa.