Nie wiesz jaką metodę obróbki strumieniowo-ściernej wybrać? Poznaj różnice między szkiełkowaniem a piaskowaniem i sodowaniem. Dzięki temu wybór odpowiedniego ścierniwa będzie o wiele prostszy. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest szkiełkowanie, na czym polega i czym się różni od piaskowania czy sodowania. Na koniec przedstawimy jakie ścierniwo pozwala osiągnąć znakomite rezultaty. Zapraszamy do lektury!


Czym jest obróbka strumieniowo-ścierna?

Obróbka strumieniowo-ścierna umożliwia czyszczenie lub kształtowanie dowolnej powierzchni. Wykorzystuje ona materiał ścierny, który podawany jest w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy na obrabianą powierzchnię. Dzięki temu osiąga się efekt podobny do szlifowania. Obróbka strumieniowo-ścierna to metoda pozwalająca na usunięcie zabrudzonej warstwy na powierzchni aluminium, drewna czy stali nierdzewnej. Jej efekty zależą jednak od rodzaju wykorzystanego ścierniwa. Na tej podstawie możemy mówić o szkiełkowaniu, piaskowaniu czy sodowaniu.

Szkiełkowanie – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Szkiełkowanie to nowoczesna technika umożliwiająca obróbkę metali. Do czyszczenia i kształtowania wykorzystuje się bardzo drobne kulki szklane lub granulat szklany. To niezwykle bezpieczna metoda, która gwarantuje doskonałe rezultaty wizualne. Szkiełkowanie stali nierdzewnej umożliwia uzyskanie satynowej gładkości i naturalnego połysku. Co równie ważne nie powoduje ścierania erozyjnego, a jedynie oczyszcza powierzchnię z drobnych zanieczyszczeń, rdzy czy uszkodzeń. Dzięki temu warstwa wierzchnia jest estetycznie wykończona.

Zastosowanie szkiełkowania

Szkiełkowanie aluminium wykorzystywane jest często do renowacji używanych elementów. Dlatego ma ono zastosowanie w przemyśle produkcji maszyn. Niezwykle często wykonuje się szkiełkowanie silnika, obudowy i konstrukcji, które mają uzyskać czystą i błyszczącą powierzchnię. To jednak nie jedyne zastosowanie tej metody. Szkiełkowanie doskonale sprawdza się w:

  • usuwaniu zanieczyszczeń i uszkodzeń z powierzchni,
  • zmniejszeniu podatności na zanieczyszczenia,
  • poprawie właściwości mechanicznych elementów,
  • przygotowaniu powierzchni do pokrycia jej niklem galwanicznym czy farbą,
  • uzyskaniu gładkiej, estetycznej powierzchni,
  • utrwaleniu powierzchni metalu.
Szkiełkowanie Piaskowanie Sodowanie

Szkiełkowanie a piaskowanie

Co to jest piaskowanie? To proces technologiczny, który podobnie jak szkiełkowanie, polega na oczyszczeniu lub kształtowaniu powierzchni. Podstawową różnicą jest jednak to, że piaskowanie elementów przeprowadza się z użyciem piasku, który jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka, a jego wykorzystanie jest możliwe tylko wtedy, gdy użyjemy go wraz ze strumieniem wody, zatrzymującym związki lotnego krzemu. W innych przypadkach jest ono zakazane. Piasek oczyszcza i przygotowuje powierzchnię np. do malowania, a więc sprawia, że jest ona chropowata, dzięki czemu przyjmuje farbę.

Piaskowanie stali pozwala dotrzeć do trudno dostępnych rogów i zakrzywień zarówno w małych, jak i w dużych elementach. Dlatego wykorzystywane jest do oczyszczenia elewacji z cegieł, piaskowca czy grafitu oraz betonu i konstrukcji stalowych. Piaskowanie powinno być przeprowadzone wyłącznie w strumieniu sprężonego powietrza wraz z cieczą lub na sucho, gdy wykorzystujemy ścierniwo oraz sprężone powietrze w zamkniętej kabinie.

Szkiełkowanie a sodowanie

Sodowanie to metoda czyszczenia powierzchni, która doskonale sprawdza się, gdy konieczne jest skuteczne usunięcie zabrudzeń lub powłok lakierniczych z powierzchni delikatnych. W przeciwieństwie do szkiełkowania wykorzystuje ono sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu – NaHCO3). Jednocześnie w porównaniu do szkła ciężko usunąć sodę jedynie strumieniem czystego powietrza, ponieważ zalepia szczeliny.

Ze względu na biodegradowalności i nie nieszkodliwość sody oczyszczonej metoda ta wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, lecz ze względu na wysokie koszty zakupu ścierniwa, coraz częściej zastępowana jest metodą szkiełkowania. Sodowanie ma zastosowanie w renowacji zabytkowych samochodów, drewnianych kościołów czy innych delikatnych powierzchni.

Jakie ścierniwo wybrać?

Do szkiełkowania wykorzystywany jest granulat szklany lub kulki szklane, do piaskowania piasek, a do sodowania soda oczyszczona. Które ścierniwo wybrać? Piaskowanie i sodowanie wykorzystać można do z góry określonych powierzchni. Dlatego coraz częstszym wyborem jest granulat szklany Blast Grit, który jest niezwykle uniwersalny i wyróżnia się doskonałą skutecznością i powtarzalnością. Wytwarzany jest w procesie kruszenia specjalnie przygotowanego szkła.

Jako producent granulatu szklanego możemy zagwarantować, że to w pełni ekologiczne i bezpieczne ścierniwo, które z powodzeniem może być używane na otwartej przestrzeni. Doskonale sprawdzi się także do matowienia czy satynowania powierzchni.

Wybierz granulat szklany Blast Grit i uzyskaj rewelacyjne i powtarzalne efekty!