Chcesz oczyścić, ukształtować czy usunąć przebarwienia pospawalnicze z powierzchni? Wybór odpowiedniego ścierniwa do piaskowania wpłynie na efekt końcowy, który osiągniesz. Dlatego warto zapoznać się z materiałami wykorzystywanymi podczas obróbki strumieniowo-ściernej. Poznaj rodzaje ścierniwa do piaskowania i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się do wykonywanego przez Ciebie projektu!


Obróbka strumieniowo-ścierna – na czym polega?

Obróbka strumieniowo-ścierna, określana inaczej jako piaskowanie, to metoda pozwalająca na czyszczenie i kształtowanie wierzchniej warstwy dowolnych obiektów wykonanych z drewna, aluminium, szkła czy stali nierdzewnej. Wykorzystuje się do niej materiał ścierny (ścierniwo), który aplikowany jest w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy. Pozwala to osiągnąć zdumiewające efekty, podobne do szlifowania. Z powierzchni usuwane są zanieczyszczenia i uszkodzenia, a właściwości obiektu zostają poprawione, dzięki czemu lepiej do niego przywiera nikiel galwaniczny czy farba. Ostateczny efekt zależy jednak od rodzaju ścierniwa/kruszywa do piaskowania. Przy pomocy obróbki strumieniowo-ściernej można oczyścić lub kształtować m.in.:

  • konstrukcje stalowe,
  • elementy silnika,
  • felgi i karoserię samochodu,
  • fasady budynków,
  • elementy dekoracyjne.

Jak wybrać ścierniwo?

Jeszcze do niedawna obróbkę strumieniowo-ścierną wykonywano przy pomocy piasku kwarcowego, który aplikowano wykorzystując strumień sprężonego powietrza. Dziś na otwartej przestrzeni jest to całkowicie zakazane. Podczas stosowania tego ścierniwa ulatniają się niebezpieczne dla zdrowia związki lotnego krzemu. Stąd też zaczęto stosować go w strumieniu wody. Pojawiły się także inne alternatywne materiały ścierne do piaskowania, którym warto przyjrzeć się z bliska.

Zastanawiając się, jakie ścierniwo do piaskowania wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zdecydować trzeba:

  • czy stosować technologię piaskowania na sucho, czy na mokro,
  • jaki rodzaj ścierniwa wybrać, uwzględniając skalę Mohsa,
  • jaka powinna być granulacja ścierniwa.

Piaskowanie na sucho czy mokro

Podczas piaskowania na sucho ścierniwo podawane jest na obrabianą powierzchnię w strumieniu sprężonego powietrza. To metoda, która doskonale sprawdza się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc (rogów lub innych zakrzywień). Może być wykorzystywana do obróbki powierzchni konstrukcji stalowych i betonowych. Należy jednak pamiętać, że podczas prac pojawi się duża ilość pyłu, a stosowanie tej techniki w przypadku niektórych ścierniw (np. piasku krzemowego) jest zakazane.

Piaskowanie na mokro polega na aplikacji ścierniwa w strumieniu sprężonej cieczy. To rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze niż wariant na sucho. Do obróbki z pomocą wody stosować można różne rodzaje ścierniw pylących, dzięki czemu dużo łatwiej wybrać odpowiedni produkt.

Rodzaje ścierniwa do piaskowania

Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru ścierniwa do piaskarki, hydropiaskarki czy sodowarki jest jego rodzaj. Każdy typ znajduje się w innym miejscu dziesięciostopniowej skali Mohsa. Określa ona odporność na zarysowania twardszych materiałów przez bardziej miękkie. Dzięki skali Mohsa można określić, które ścierniwo będzie oczyszczać dany obiekt z zanieczyszczeń, a który może powodować jego żłobienie i skrawanie.

Poniżej opisaliśmy najważniejsze rodzaje ścierniwa do piaskowania.

Soda

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu – NaHCO3) jest wykorzystywana do sodowania. To delikatne ścierniwo o małym stopniu twardości (2,5 w skali Mohsa). Najlepiej sprawdza się do czyszczenia zabrudzeń i powłok lakierniczych. Coraz rzadziej swoje zastosowanie znajduje w renowacji budynków czy do usuwania graffiti. Soda jest nieszkodliwa i biodegradowalna dlatego wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Wybierając to ścierniwo warto zdawać sobie sprawę, że trudno usunąć je w strumieniu sprężonego powietrza ze szczelin. Ponadto jego cena jest dość wysoka.

Piasek kwarcowy

Piasek kwarcowy to tanie i uniwersalne ścierniwo używane w strumieniu wody. Dzięki wysokiej twardości – 5-7 w skali Mohsa – piasek pozostawia chropowatą i lekko zatłuszczoną powierzchnię, która stanowi podłoże pod malowanie. Ten materiał do piaskowania umożliwia dotarcie do trudno dostępnych elementów konstrukcji stalowych czy innych obiektów posiadających wąskie szczeliny.

Mikrokulki szklane

Mikrokulki szklane w skali Mohsa znalazły się na 5-7 stopniu. To ścierniwo bezpieczne dla ludzi i środowiska, które wykorzystywane jest do satynowania, ujednolicania oraz wybłyszczania powierzchni. Świetnie sprawdzi się także podczas renowacji zabytków czy usuwania graffiti. Mikrokulki szklane są jednak droższe od wielu innych ścierniw i szybko się zużywają.

Granulat szklany

Granulat szklany to w pełni bezpieczny i ekologiczny materiał o ostrych krawędziach, który może być wykorzystywany zarówno do szkiełkowania na sucho, jak i na mokro. Wyróżnia go doskonała skuteczność i powtarzalność. Granulat szklany powstaje w wyniku kruszenia specjalnie przygotowanego szkła. Na skali twardości znajduje się na 6 miejscu. Dzięki temu może nie tylko czyścić powierzchnie, ale także nadawać im chropowatości, przygotowując podłoże pod inne prace. Jest to ścierniwo niezwykle czyste, pozostawiające surową/niezabrudzoną powierzchnię.

Mikrokulki ceramiczne

Mikrokulki ceramiczne o twardości 7-8 w skali Mohsa używane są do obróbki stali szlachetnej i aluminium. Ich główne zastosowanie to utwardzanie powierzchni, polerowanie czy nadawanie powierzchni jednolitego wyglądu. Mogą być używane zarówno na mokro, jak i na sucho. To bardzo drogie ścierniwo.

Granulacja ścierniwa

Ścierniwo do piaskowania dzieli się na małe i duże frakcje. Wybór konkretnego wariantu wpływa na ostateczny efekt piaskowania. Małe frakcje sprawiają, że powierzchnia staje się matowa, satynowa lub gładka. Stosowane są, gdy nie ma konieczności nadawania obiektowi chropowatości. Pozwalają na czyszczenie powierzchni bez jej uszkodzenia. Natomiast zadaniem dużych frakcji jest tworzenie chropowatej oczyszczonej wierzchniej warstwy elementu. Dzięki temu lepiej przylega do niej lakier czy farba. Warto jednak upewnić się, czy wykorzystywana granulacja nie jest za duża, gdyż może spowodować to uszkodzenie powierzchni.

Postaw na wysokiej jakości granulat szklany dostępny w naszej ofercie

Wybór ścierniwa odpowiedniego dla danego projektu nie jest prosty. Podczas niego trzeba uwzględnić wiele parametrów technicznych. Jakie ścierniwo zatem wybrać? Na szczególną uwagę zasługuje granulat szklany Blast Grit! To uniwersalny materiał ścierny o niezwykle szerokim zastosowaniu. Granulat szklany umożliwia m.in.:

Co równie ważne to ścierniwo ekologiczne i w pełni bezpieczne, które dodatkowo jest niezwykle atrakcyjne cenowo.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania i pomogą przy wyborze odpowiedniego produktu.